Kokos, bademi i mleko u savršenoj harmoniji – Raffaello torta kao iz snova

U svetu torti punom raskoši i kaloričnih bombi, ponekad zatreba nešto laganije, nešto što neće opteretiti, već razveseliti. Tu se na scenu pojavljuje – Raffaello torta.

Ova torta nosi naziv po poznatom kokos-badem kuglicastom slatkišu, i upravo to i jeste njen glavni šarm: nežnost, elegancija i aroma koja mami osmeh već pri prvom zalogaju. Savršeno se uklapa u svečane prilike, ali je istovremeno dovoljno jednostavna da je možeš spremiti i za nedeljno popodne, uz kafu i tišinu. Nema pečenja. Nema komplikovanih kora. Sve što ti je potrebno jeste malo strpljenja, osnovne namirnice i ljubav prema belim desertima.

Baza torte – čvrsta i mirisna osnova od keksa i badema

Za razliku od tradicionalnih biskvitnih torti, Raffaello torta se oslanja na nepečenu koru koja kombinuje Plazma keks, bademe, maslac i malo mleka. Upravo ta kombinacija daje čvrstinu, ali i mekoću, kako bi se savršeno stopila s kremastim slojevima iznad.

Sastojci za koru:

250 g mlevenog Plazma keksa
50 g mlevenih badema
50 g otopljenog maslaca
160 ml mleka
100 g belog krema ili kokos krema
Priprema kore:

U velikoj činiji pomešaj mleveni Plazma keks i bademe. Dodaj otopljeni maslac, promešaj dok se sve ne ujednači. U tu smesu lagano umešaj krem, a potom mleko, dok ne dobiješ kompaktnu ali mazivu masu. Dobijenu koru ravnomerno rasporedi i utisni u kalup prečnika 22 cm – najbolje sa odvojivim obručem. Ostaviti sa strane dok se priprema fil.

Fil – kremasta duša torte puna kokosa i mlečne topline

Ako je korica osnova, onda je fil srce cele ove poslastice. Ovaj deo sadrži kombinaciju griza, kokosa, putera i mlevenog keksa, kuvano u mleku i zaslađeno na pravi način. Tekstura mora biti baršunasta, a ukus blago mlečan sa dominantnom notom kokosa.

Sastojci za fil:

600 ml mleka
150 g šećera
2 vanilin šećera
100 g kokosa
150 g putera
80 g mlevenog keksa
5 kašika griza
Priprema fila:

U šerpi na umerenoj temperaturi pomešaj mleko, šećer, vanilin šećer i griz. Kuvaj sve uz stalno mešanje dok se griz ne zgusne – masa treba da postane gusta i kremasta. Skloni sa vatre i odmah dodaj puter, promešaj da se potpuno otopi i sjedini. Dodaj kokos i mleveni keks, promešaj dok se sve lepo ne poveže. Fil mora biti topao kad ga nanosiš na koru – tako se bolje sljubljuje.

Ravnomerno rasporedi topao fil preko kore. Poravnaj špatulom i ostavi da se ohladi prvo na sobnoj temperaturi, a zatim i u frižideru, najmanje 2 sata.

Ganaš – nežni pokrivač od bele čokolade

Kao šlag na tortu dolazi preliv od bele čokolade, poznat kao ganaš. Ovaj preliv je istovremeno i dekorativan i ukusan. Kombinacija čokolade i slatke pavlake stvoriće tanki, sjajni sloj koji će zaokružiti ceo ukus.

Sastojci za ganaš:

100 g bele čokolade
50 ml slatke pavlake

Priprema ganaša:

U manjoj šerpici zagrej slatku pavlaku do tačke vrenja. U međuvremenu, bela čokolada treba da bude izlomljena na kockice i stavljena u posudu otpornu na toplotu. Prelij vrelu pavlaku preko čokolade, ostavi minut-dva, pa promešaj dok ne dobiješ glatku, sjajnu kremu. Prelij ganaš preko ohlađene torte i ponovo ostavi u frižider da se sve stegne i poveže.

Raffaello torta je više od običnog slatkiša. Ona je simbol elegancije u jednostavnosti. Bez potrebe za pečenjem, bez komplikovanih koraka, a opet – izgleda i ima ukus kao torta iz luksuzne poslastičarnice.

Prijatno!

Bonus:

Turske mini TULUMBICE…slatki mali ZAL0GAJČIĆI JEDN0STAVNI za napraviti

Ako ste ikada bili u prilici da probate tulumbe, sigurno znate da je riječ o jednoj od najpoznatijih i najomiljenijih orijentalnih slastica. Hrskava spolja, sočna iznutra, natopljena bogatim šećernim sirupom – tulumba je pravi raj za sladokusce. U nastavku vam donosimo potpuno jedinstvenu, preformulisanu i proširenu verziju recepta, savršenu za one koji žele da je pripreme kod kuće.

Neophodni sastojci za tulumbe – priprema testa i sirupa

Za ovu ukusnu poslasticu biće vam potrebni sljedeći sastojci, koji su lako dostupni i jednostavni za mjerenje. Koristimo standardnu čašu od 200 ml kao mjernu jedinicu.

Sastojci za tijesto:

Jedna mjerica obične vode
Jedna puna šolja glatkog brašna
Kašičica kristal šećera
Prstohvat soli (otprilike na vrhu male kašičice)
Dvije supene kašike biljnog ulja
Jedno svježe jaje

Za slatki sirup (šerbet):

Dvije čaše vode
Dvije šolje bijelog šećera
Jedna tanka kriška svježeg limuna

Korak po korak: Priprema šerbeta – sladak dodatak tulumbama
Prije nego što se upustimo u izradu tijesta, važno je pripremiti sirup koji će desertu dati onu karakterističnu sočnost i aromu.

1.U dublju šerpu naspite dvije čaše vode i dodajte dvije šolje šećera.
2.Ubacite krišku limuna radi dodatne arome i balansa slatkoće.
3.Stavite na šporet da proključa. Kada smjesa provri, smanjite temperaturu i ostavite da lagano krčka oko 9 minuta.
4.Nakon što se sirup zgusne, sklonite ga sa ringle i ostavite da se potpuno ohladi. Ovo je ključno jer vruće tulumbe treba da se umaču u hladan sirup kako bi zadržale savršen ukus i strukturu.

Pravljenje tijesta – osnova za neodoljive tulumbe
Nakon pripreme šerbeta, prelazimo na izradu tijesta koje daje tulumbama onu karakterističnu elastičnost i hrskavost.

1.U drugu šerpu sipajte jednu čašu vode, dvije kašike ulja, kašičicu šećera i malo soli.
2.Miješajte smjesu i stavite da provri.
3.Kada proključa, dodajte brašno i konstantno miješajte drvenom kašikom. Kuvajte smjesu još 4 do 5 minuta, dok ne dobijete gusto, kompaktno tijesto.
4.Sklonite sa vatre i ostavite da se prohladi nekoliko minuta.
5.Kad je tijesto mlako, dodajte jedno jaje i dobro umutite dok ne postane ujednačena, glatka masa.

Formiranje i prženje tulumbi – savršenstvo se krije u detaljima
Za sledeći korak biće vam potrebna poslastičarska vrećica (ili kesica za zamrzivač kojoj ćete odrezati vrh) i odgovarajući nastavak sa nazubljenim vrhom.

1.Napunite vrećicu pripremljenim tijestom.
2.Na tiganj stavite veću količinu ulja i uključite ringlu na srednju jačinu.
3.Kada se ulje dobro zagrije, iz vrećice istiskujte tulumbe direktno u ulje. Dužinu možete prilagođavati, a najbolje je da ih siječete nauljenim makazama.
4.Pržite ih polako, na srednje niskoj temperaturi, dok ne poprime zlatno-smeđu boju. Bitno je da se prže ravnomjerno, pa ih povremeno okrećite.

Finalni korak – spajanje ukusa
Kada su tulumbe ispržene i imaju hrskavu teksturu:

Odmah ih, još vruće, prebacite u ohlađeni sirup.
Ostavite ih da odstoje nekoliko minuta, kako bi se dobro natopile i upile slatkoću šerbeta.
Potom ih pažljivo izvadite i ređajte na tanjir za posluženje.

Savjeti i trikovi za najbolji rezultat

1.Prženje na visokoj temperaturi može dovesti do toga da tulumbe pregore spolja, a ostanu sirove iznutra. Zato je kontrolisana vatra ključna.
2.Sirup treba da bude potpuno hladan – ovo je osnovno pravilo uspješne tulumbe.
3.Ukoliko želite dodatnu aromu, možete dodati u tijesto prstohvat vanilin šećera ili malo narendane limunove korice.
4.Ova količina sastojaka idealna je za pripremu otprilike 20 do 25 komada tulumbi, u zavisnosti od njihove veličine.

Tulumba – tradicija koja traje

Ova slastica poznata je na prostorima Balkana, Turske i Bliskog Istoka, i rado se priprema u posebnim prilikama – tokom praznika, slava, iftara, ali i običnih porodičnih okupljanja. Priprema ne zahtijeva skupe sastojke, ali pruža bogat i raskošan ukus, što je čini omiljenim desertom već decenijama.