Već danima je merkamo i uživamo u njoj. Praznici su na našim prostorima nezamislivi bez njenog visočanstva ruske salate, i svi su uvereni da je baš njihova najbolja. A zapravo je svi pravimo pogrešno!
Prva ruska salata izašla je oko 1860. godine iz kuginje kuvara belgijskog porekla po imenu Lucijen Olivije, glavnog kuvara “Ermitaža”, jednog od najpopularnijih restorana u Moskvi. Nije dugo trebalo da ova salata opčini Ruse a potom i ceo svet.
Tačan recept bio je Lucijenova ljubomorno čuvana tajna ali se pouzdano zna da je u njoj bilo mesa tetreba, goveđeg jezika, kavijara, zelene salate, jastogovog repa, kapara i dimljene pačetine. Naravno, i ime je zapravo dobila po njemu – Olivijeova salata
Uz to, originalni recep sastojao se i od originalnog Lucijenovog majoneza, u koji je išlo francusko belo vino, senf, maslinovo ulje iz Provanse uz naravno par skrivenih sastojaka.
Sastojci su, kao i uvek kod vrhunskih kuvara, bili retki, skupi i teški za pripremu, a prvi recept ove salate objavljen je marta 1894. godine u ruskom časopisu “Наша пища”, odnosno “Naša hrana”, i ovako je glasio:
Dva krompira
Jedan mali krastavac (ili veliki kornišon)
3-4 lista zelene salate
3 velika repa rakova
1/4 šolje pihtija iseckanih na kockice
1 kafena kašičica kapara
3-5 maslina
i jedna i po supena kašika preliva majoneza
Danas i Rusi prave “našu”, savremenu verziju sa kuvanim povrćem i šunkom ili piletinom i pored Rusije, izuzetno je popularna na Balkanu.
(Izvor: zena.blic.rs / T.G.)